Koszt oprogramowania do sklepu internetowego

SKoszty oprogramowania sklepu internetowego

Coraz więcej konsumentów swoje zakupy realizuje za pośrednictwem internetu. W związku z tym firmy rozwijają się bardzo intensywnie w tym sektorze, zarówno te nowo powstające, jak i te działające na rynku już bardzo długo.

Założenie sklepu internetowego wiąże się z instalacją odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na szybkie zarządzanie sklepem. W tym artykule można znaleźć odpowiedzi na pytania, czym jest oprogramowanie, jaki jest jego koszt oraz jakie dodatkowe koszty niesie ze sobą prowadzenie sklepu internetowego.

Czym jest oprogramowanie do sklepu internetowego?

Oprogramowanie do sklepu internetowego jest jednym z elementów, obok domeny i hostingu, który jest niezbędny do prowadzenia sklepu internetowego. Jest to nic innego jak program ułatwiający administrowanie prowadzonym sklepem. Na rynku dostępne są różne rozwiązania i różne programy, niektóre można nawet przetestować nieodpłatnie. W każdym razie warto dobrze przemyśleć wybór oprogramowania.

Rodzaje oprogramowania do sklepu internetowego

Obecnie najpopularniejsze są dwie opcje, które umożliwiają pozyskanie oprogramowania do sklepu internetowego. Są to oprogramowania, które można pozyskać w następujących formach:

  • Forma pudełkowa, czyli zakup gotowego oprogramowania przeznaczonego do instalacji na komputerze. Kupno nie wiąże się już z późniejszą opłatą abonamentową, ale wszelkie zmiany i aktualizacje mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami i wzywaniem specjalisty.
  • Forma usługi — oprogramowanie do sklepu internetowego można pozyskać także jak usługę. Polega to na uiszczaniu opłaty abonamentowej w zamian za udostępnienie programu. Wystarczy mieć podłączenie do internetu, nie trzeba instalować programu. Jest to praktyczne i zawsze aktualne rozwiązanie.

Ponadto na rynku można spotkać także rozwiązania w postaci indywidualnie tworzonych systemów, jednak są one częściej wykorzystywane przez korporacje i duże firmy.

Koszt sklepu internetowego

Zakupując oprogramowanie w formie pudełkowej, ponosi się jednorazowy koszt, zależny od kupowanego produktu. Koszta takich produktów są jednak zbliżone do siebie. W przypadku abonamentu ceny mogą wahać się i również zależą od firmy, która udostępnia daną usługę. Oto przykładowy koszt oprogramowania sklepu w zależności od firmy i rodzaju abonamentu:

  • SKY SHOP — oferuje oprogramowanie sklepu na abonament, którego koszty wynoszą od 69 do 379 zł za miesiąc. W niektórych okresach można natknąć się na korzystne promocje. Warto dodać, że oprogramowanie jest tańsze, jeżeli abonament zostanie wykupiony na dłuższy czas. Oferowane okresu to 1, 3 i 12 miesięcy.
  • SELLY — oferuje oprogramowanie do sklepu w trzech wariantach: Standard, Plus i Premium, których ceny odpowiednio wynoszą 99, 199 i 299 zł za miesiąc użytkowania. Różnią się ona funkcjonalnościami, choć już w standardowym wariancie otrzymuje się wszystkie narzędzia niezbędna do zarządzania sklepem.
  • BESTSELLER — oprogramowanie oferowane przez tą firmą kosztuje 129 zł netto za miesiąc, oferta obejmuje gotowy moduł sklepu, hosting, wsparcie techniczne oraz umożliwia sprzedaż międzynarodową. Dla porównania warto dodać, że zakup oprogramowania od tego producenta kosztuje 2 750 zł netto.
  • GO SHOP — to kolejny popularny dostawca oprogramowania do sklepów internetowych. W swojej ofercie ma założenie sklepu internetowego od podstaw. Cena za taką usługę wynosi ok. 3 500 – 4 000 zł, bez dodatkowych opłat i cyklicznych płatności.

Dodatkowe koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego Oczywiście są to koszty zaczerpnięte z oferty sklepów. Nie należy zapominać, że koszt oprogramowania sklepu nie jest jednym kosztem związanym z prowadzeniem sklepu internetowego. Może on obejmować wiele aspektów np. hosting, serwer itp., ale nie musi. W związku z tym warto wiedzieć, jak kształtują się inne koszty. Koszt serwera może być zróżnicowany i wahać się od 50 zł do nawet 300 zł za nowoczesną infrastrukturę. Integracja sklepu z hurtowniami może kosztować ok. 3 000 zł. Inne koszty to te związane z podatkami, rejestracją działalności ZUS-em itp., lecz to już zupełnie inny zakres kosztów.